Apģērbs Kā apģērbties, ejot uz tikšanos?
Pirms dodies uz veikalu
Maldīgs ir uzskats, jo vairāk ir drēbju, jo varēsi interesantāk saģērbties un izskatīties. Protams, ka izvēle būs plašāka, bet tas var radīt arī liekas raizes.
- Vairāk laika vajadzēs, lai izdomātu: ko ar ko vilkt kopā.
- Apģērbu ir jāuztur kārtībā: jāuzliek uz pleciņiem, jāiekarina skapī; jāizmazgā, jāizgludina u.c.
- Mode un aktualitātes mainās, un katru sezonu gribas ko jaunu.
- Ja vēl audz, nav vērts iegādāties apģērbu, kurš drīz vien būs par mazu.
- Vismaz 4 reizes gadā jātīra skapis un jāpārskata sava garderobe. Tikai pēc tam jāiepērk jauns apģērbs.
Kas jāņem vērā, veidojot savu garderobi un iepērkoties
Drēbēm ir jākalpo valkātājam, nevis otrādi. Pilns skapis vēl nebūt nenozīmē, ka vienmēr būsi stilīgs un trāpījis desmitniekā. Ir daži ieteikumi, kas jāņem vērā, lai atvieglotu savu drēbju skapi un savu dzīvi kopumā.
- Apģērba mūžs. Ražotāji garantijas laiku gan apģērbam, gan apaviem parasti dod divus gadus. Tāds arī ir paredzētais to „mūža ilgums”. Turklāt līdz 20 gadu vecumam tavs ķermenis vēl aug, tādēļ nav vērts iepirkt dārgu un īpaši augstas kvalitātes apģērbu, jo iespējams jau pēc gada tas būs par mazu. Arī mode strauji mainās, katru sezonu piedāvājot ko jaunu. Ja vidēji apģērba mūžs ir divi gadi, tad nopērkot katru sezonu tikai 2 jaunus apģērbus, tev pavērsies plašas kombinācijas iespējas.
- Neaizmirsti, kas tev jau ir skapī. Vienmēr esi zinošs, kāds apģērbs tev ir skapī un ko tev vēl vajadzētu. Turklāt nofotografēto skapja saturu vienmēr nēsā sev līdzi mobilajā telefonā.
- Cik daudzveidīgi ir tavi hobiji? Jo pasīvāka ir tava ikdiena – tikai skola un mājas, jo mazāk apģērba tev vajadzēs. Jo aktīvāks esi, jo tavs apģērbs būs daudzveidīgāks. Ja esi slēpotājs, apmeklē baseinu un vēl mūzikas skolu, tad vajadzības būs daudzveidīgākas un apģērbs specifiskāks.
- Aksesuāru izvēle. Aksesuāri jāizvēlas gan aktuālie un moderni, gan arī klasiski. Klasiskās lietas tik ātri nenoveco un vienmēr palīdz radīt lietišķo ģērbšanas stilu.
- Pērc apģērbu, kas tev der. Pērc tikai tādu apģērbu kas tev der, nevis tādu, kas patīk, cerībā, ka to pāršūsi vai pārveidosi.
- Rūpējies par savu augumu – tas ir tava stila galvenais elements. Ne jau visu var noslēpt un pārveidot ar apģērbu. Labāk, ja ar apģērbu var izcelt to labāko, kas tev ir.
Kad jāuztraucas par draugu vai draudzeni.
Cilvēki ir dažādi – viens ātrāk pieņem jaunas lietas, cits lēnāk. Ja tavs draugs vai draudzene ir eksperimentētājs apģērba ziņā un vienmēr pirmais drosmīgi izvēlas visu jauno, tomēr esi uzmanīgs, ja viņa apģērbā sāk dominēt melnā krāsa, metāla rotas, parfimērija, mainās make-up un tēls paliek drūms un biedējošs. Viena no jauniešu subkultūrām, kura neatstāj vienaldzīgu ir goti.
Ko darīt:
- Mēģini ar draugu vai draudzeni uzsākt sarunu, lai noskaidrotu, kas šīs pārmaiņas ir veicinājis.
- Mēģini noskaidrot, kuram ģērbšanās stilam draugs vai draudzene grib pievienoties?
- Mēģini pats iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par šo ģērbšanās stilu, vēsturi, sekotājiem. Paklausies šī stila mūziku, palasi literatūru.
- Ja jūti, ka tas ir tikai drauga vai draudzenes tēls, tad vari mēģināt viņu saprast un atbalstīt.
- Ja saproti, ka tas ir protests vai pat palīgā sauciens, tad nekavējoties meklē palīdzību. Runā ar saviem un drauga vai draudzenes vecākiem, skolas sociālo pedagogu un psihologu! Nepaliec vienaldzīgs!
Atceries – mūsu apģērbs par mums bieži pasaka pat to, ko mēs vēlamies noslēpt! Tā ir informācija, kura jāiemācās lasīt!
Kā ģērbties, ejot uz operu?
Tas ir jautājums, kas nodarbina ikvienu. Jo uz Operas un baleta teātri neejam katru dienu. Tas prasa laiku, lai sagatavotos, izlasītu informāciju par izrādi, par solistiem. Arī par apģērbu ir jāpadomā. Iedomājies situāciju, ka tevi uz izrādi ir uzaicinājuši drauga vai draudzenes vecāki. Kā ģērbsies?
Par to ir vērts padomāt:
- Ja ikdienā varam ģērbties vairāk balstoties uz saviem subjektīvajiem izvēles kritērijiem, kuri saistīti ar to, lai pašam būtu ērti un tai pat laikā neradītu nepatīkamus mirkļus citiem (lai paceltu nokritušu lietu, tu pietupies, bet pārējiem jāaplūko tava apakšveļa vai pat vienmēr slēptās ķermeņa daļas).
- Īpašos gadījumos, kāds ir arī operas apmeklējums, tomēr jāpakļaujas etiķetei. Tas ir tāpat kā, braucot ar automašīnu, ja gribi, lai tevi nesoda, tad brauc pēc noteikumiem. Par ģērbšanos: ja gribi, lai uz tevi nosodoši neskatās, izvēlies atbilstošu apģērbu.
- Ir jābūt lielam iekšējam spēkam un pārliecībai, lai nostātos pret vispārpieņemtajām normām.
- Cilvēks, kurš zina, parasti cenšas parādīt savas zināšanas. Tādā veidā apkārtējiem cilvēkiem tiek izrādīta arī cieņa. Un operas apmeklējums ir tas notikums, kur ir vērts parādīt savas zināšanas.
Ko vajadzētu vilkt, ejot uz Operas un baleta teātri
-
Puisim
ir ieteicams tumšs – zils, melns vai tumši pelēks uzvalks. Žaketes pogājums – vienrindu vai divrindu un garums ir atbilstošs modes tendencēm. Piedurknēm ir jābūt tik garām, ka no tām 2 cm ir redzami krekla piedurkņu gali, krekla apkakle no žaketes aizmugurē redzama apmēram līdz tās vidum; bikšu platums atbilstoši modes tendencēm, garums – priekšpusē atduras pret kurpi un iegludinātā ieloce var viegli „ielūzt”, aizmugurē bikšu garums ir līdz vietai, kur sākas kurpes papēdis. Balts krekls vai gaiši zils, jaunietim var būt arī modes krāsā, piemēram, dzeltens vai rozā, bet tikai vienkrāsains; pieskaņota kaklasaite atbilstoši modes tendencēm vai „tauriņš”. Kurpes vislabāk izvēlēties melnas, zeķes arī melnas un tik garas, lai apsēžoties nerādītos pliks apakšstilbs. Līdzi ir jābūt baltam vai klasiskam labas kvalitātes, ideāli izgludinātam kabatlakatiņam.
Pirms uzģērbt izejamo tērpu, neaizmirstiet ieiet dušā. Parfimēriju, smaržas un odekolonu lieto ar mēru – citiem aromāts var nepatikt vai pat izraisīt alerģiju. Meitenēm jāatceras, ka neejat uz karnevālu – pārāk košas krāsas acu ēnām vai lūpu krāsai nav piemērotas.
Uzdevumi
Uzdevumi par apgēŗbu un gērbšanās tematiku
Kā šķirot apģērbu vai „trīs kaudžu” princips
Savu drēbju skapi jātur vienmēr kārtībā. Tas palīdzēs ieekonomēt laiku un vienmēr būs, ko vilkt mugurā. Skapis ir jākārto četras reizes gadā, mainoties gadalaikiem jeb modē – sezonām. Viss jāizņem no plauktiem un no drēbju pakaramajiem un jāsašķiro vispirms trīs kaudzēs.
Vispirms visas mantas izņem no skapja un liec trīs kaudzēs:
- Pirmajā kaudzē liec apģērbu, kurš tev patīk un kuru tu vēl valkāsi; tas nav par mazu vai izstiepies; noderēs arī pēc gada, atgriežoties sezonai – vasarai vai ziemai.
- Otrajā kaudzē liec apģērbu, kuru taupīsi nākošajai sezonai un kurš jāsalabo- jāpiešuj poga, jāizlabo kāds defekts, jāiztīra traips, jāizmazgā, jāizgludina…
- Trešajā kaudzē liec apģērbu, kas tev ir par mazu; ja zini, ka nedēļas laikā to nesavedīsi kartībā; tas nav vilkts jau divus gadus.Skapim ir jāatver durvis, plaukti ir jāizslauka ar citronūdenī samitrinātu drānu, telpā jāveido caurvējš, lai skapis izvēdinās un izžūst.
Kārto apģērbu atpakaļ skapī:
Pirmās kaudzes apģērbu kārto iztīrītā un izvēdinātā skapī. Vieglāk pieejamā un labāk pārredzamā vietā kārto drēbes atbilstošajai sezonai. Bikses, svārkus, žaketes, jakas, blūzes, kreklus, kleitas – sakarini uz pleciņiem, turklāt atbilstoši apģērba veidam un krāsu apļa principam: baltās, melnās, pelēkās, sarkanās, violetās, zilās, zaļās….. Tagad tu skaidri redzēsi, kāds apģērbs un kādā krāsā tev ir. Droši vien, ka kāda krāsa dominēs! Padomā – kāpēc?
Otrās kaudzes apģērbu izšķiro sevišķi rūpīgi un esi godīgs pret sevi. Nedēļas laikā apģērbu izmazgā un iekarini vai ieliec skapī. Ja, zini, ka to izdarīt nevarēsi, liec apģērbu uzreiz trešajā kaudzē. Aizgājušās sezonas apģērbu, piemēram, pavasarī ziemas sezonas slēpošanas tērpu un zābakus, cimdus un zeķes izmazgā vai nodod iztīrīt ķīmiskajā tīrītavā, zābakus notīri, izžāvē un sapako kastēs. Mēteļus, vējjakas liec uz pleciņiem un iepako blīva auduma maisos. Maisus apģērba uzglabāšanai var arī nopirkt. Kārtošanas beigās otrās kaudzes vairs vispār nebūs.
Trešo kaudzi vēlreiz sašķiro: ko varēsi atdot brāļiem vai māsām, ko atdosi draugiem vai radiem, ko paturēsi sev radošiem darbiem Mākslas skolā vai mājturības un tehnoloģiju stundām, vai saviem hobijiem kā izejmateriālu. Ja esi nolēmis atdot savu apģērbu labdarībai – kā ziedojumu vai vienkārši radiem un draugiem, tad dari to ar pārliecību un labām domām. Tagad šis apģērbs un lietas vairs nav tavs īpašums, bet pieder kādam citam un dzīvos „jaunu dzīvi”. Pirmajā kaudzē var būt apģērbs vai lietas, kas tev vairs nevar kalpot, bet tām ir liela emocionāla nozīme un psiholoģiska vērtība. Tas var būt tavs pirmais zīdaiņa krekliņš jau mantots no tēta vai māmiņas vai vecmāmiņas tamborētie pirmie zābaciņi, kad sāki staigāt. Šīs lietas īpaši kop un sargā!