Attiecību turpināšana

Ko darīt, lai pirmā tikšanās nekļūtu pēdējā?

Attēls no: http://www.harmonet.hu/data/cikkek/66000/66859/01.jpg

Pirmkārt, atbilde ir praktiskas jeb tehniskas dabas. Lai pirmā tikšanās nekļūtu pēdējā, ir jāuzzina iepazītā puiša/meitenes koordinātes: e-pasta adresi, skaipa (skype) adresi, tālruņa numuru vai dzīves vietas adresi. Protams, to vēlams uzzināt no paša cilvēka, nevis pastarpināti no citiem. Jo pretējā gadījumā zvanu, e-pastu vai, it sevišķi, apciemojumu – visdrīzāk uzskatīs par uzbāzību. Tātad pirmās iepazīšanās laikā ir vēlams vispirms iedot savas koordinātes. Un tad uzprasīt no jaunā drauga/draudzenes – viņējās, kā arī palūgt tiesības piezvanīt, sarakstīties, turpināt saziņu.

Otrkārt, lai pirmā tikšanās nebūtu pēdējā, ir gan jāatstāj pietiekami labs iespaids par sevi jau pirmajā reizē, gan arī jāizdomā, ko darīt tālāk, kā attiecības attīstīt. Tātad, faktiski tas ir jautājums, kur un kā tikties nākamo reizi. Uz kurieni savu jauno draugu/draudzeni aizvest, kā uzcienāt, ko kopīgi uzsākt vai organizēt?

Protams, to vērts darīt tikai tad, ja pirmā iepazīšanās ir bijusi daudzmaz sekmīga, ir radusies interese vienam par otru. Tāpēc uzvedība pirmajā tikšanās reizē ir tik svarīga. Taču arī tad, ja gadījusies kāda neveiksme, diez vai ir vērts uzreiz – kā saka tautā – „mest plinti krūmos” un nepamēģināt vēlreiz. Nākamais ”randiņš” parasti ir pārdomātāks nekā pirmā iepazīšanās, kas var notikt pavisam nejauši.

Tātad: kur un kā tikties vēlreiz?

Diez vai pēc pirmās iepazīšanās kāds vēlēsies uzreiz jau doties ciemos vai aicinās pie sevis, lai gan arī tāda iespēja nav izslēgta. Visticamāk nākamajam randiņam jāmeklē cita vieta.

Pirms tam vēlams atcerēties – par ko tad bija runāts iepazīšanās reizē. Tāpēc tālredzīgi būtu bijis jau attiecību sākumā noskaidrot sava jaunā drauga/draudzenes intereses, vaļasprieku (hobiju), nodarbošanos. Taču iespējams, ka tam nav bijis laika vai atbilstošu apstākļu. Galu galā pirmo reizi iepazīstoties ne vienmēr ir skaidrs – vai būs vēlēšanās attiecības turpināt. Tālab dažkārt nākas minēt un darboties „uz aklo”. Lai nekļūdītos varbūt ir vērts piezvanīt, aprunāties skaipā vai uzrakstīt e-pastu un mēģināt noskaidrot, kas varētu patikt jaunajam draugam vai jaunajai draudzenei.

Izziņai: Vārds ‘randiņš’ nāk no franču valodas: rendez-vous – tikšanās (izrunā: randevū => ˈrɑːndɪvuː). Ja tā notiek divatā – aci pret aci, tad francūži saka: tête-à-tête (izrunā: tet a tet => tɛt.əˈtɛt). Burtiski tas nozīmē – ‘galvu pret galvu’.

Kā labāk iepazīt savu jauno paziņu? Kurp viņu aicināt pēc pirmā sekmīgā randiņa?

Ja esat pirmo reiz satikušies kādā vietā, diez vai vajadzētu uz nākamo „randiņu” aicināt turpat. Tas nenozīmē, ka no šīs vietas jāvairās. Taču visdrīzāk tajā atgriezties būs interesanti pēc kāda laika, kad attiecības nostabilizēsies (un tad var nosvinēt iepazīšanās jubileju, piemēram, pirmo mēnesi, pirmos 3 mēnešus vai gadadienu).

Pēc pirmās iepazīšanās, kas iespējams bijusi nejauša, jāatrod veids, kā iepazīt potenciālo attiecību partneri un ieinteresēt par sevi. Bet pats galvenais – saprast, kas patīk abiem, ko būtu vērts darīt kopā. Vislabāk atklāt un parādīt sevi, protams, ir tādā jomā (sportā, mākslā, dejā, kulinārijā vai tml.), kas vislabāk padodas! Taču jārēķinās, ka šī joma pretējai pusei iespējams neinteresē vai pat garlaiko. To būtu ieteicams noskaidrot jau pašā sākumā.

Pastaiga

parks
  • Priekšrocības šādam piedāvājumam ir tajā, ka rodas iespējas pabūt vieniem un izrunāties.
  • Izvēle uzaicināt uz pastaigu nereti ir risinājums situācijā, ja trūkst naudas kādai citai iespējai (kafejnīcai, teātrim utml).
  • Būtiski ir pareizi izvēlēties vietu un virzienu. Romantikas cienītājiem šāda vieta var izrādīties parks, krastmala, birze. Pastaiga vakarā pa vecpilsētu, sevišķi, ja ir kādi svētki, īpašs apgaismojums vai ielu koncerti – tas var izvērsties par interesantu piedzīvojumu. Taču jārēķinās, ka tur var būt daudz ļaužu, iespējama nejauša „saskriešanās” ar paziņām un mazāk iespēju veltīt laiku nopietnākām sarunām. Līdzīgi var būt, ja randiņš saistīts ar atrakciju parka apmeklējumu.
  • Diez vai kāda meitene piekristu samērā nepazīstama puiša piedāvājumam pastaigāties mežā. Ar to jārēķinās, un šāds priekšlikums nemaz nav jāizsaka.
  • Diezgan banāls varētu šķist uzaicinājums pastaigāt pa veikaliem. Tomēr, ja runa ir par vēl neiepazītu, tikko atvērušos lielveikalu vai pasāžu, kurā turklāt paredzētas atrakcijas, publiski pasākumi, koncerti, degustācijas vai preču demonstrējumi, tad arī tas var būt risinājums. Vienīgi jānoskaidro vai tur jau nav būts.
  • Visbeidzot svarīgs ir pastaigas laiks. Vakara tumsa var izrādīties neomulīga pastaigai pilsētas nomalēs. Otrajā randiņā aizkavēties vieniem parkā naktī arī visticamāk nav prātīgi. Rīta pusē vai dienas vidū ir labākais laiks, ja jātiekas veikalā.
  • Vasaras pastaigas papildinājums var izrādīties kopīgi izvēlēts un notiesāts saldējums vai kāds atspirdzinošs dzēriens.

Uz diskotēku, klubu

  • Diskotēkā iespējams pārbaudīt puiša/meitenes dejot prasmi, izbaudīt saderību dejā. Gaisotne – brīva, nav tik daudz jāuztraucas par izskatu.
  • Salīdzinoši lēti (ja, protams, tā nav ekskluzīva nakts diskotēka), bet dažiem cilvēkiem, tas var likties banāli. Ja nolūks ir nopietnāk iepazīt vienam otru, tad diskotēkā jārēķinās ar nereti visai skaļu mūziku, cilvēku pūli apkārt, troksni.
  • Toties iespējams demonstrēt savu veiklību dejā, atraktivitāti. Klubā nereti var arī uzspēlēt kādu spēli, piemēram, biljardu, šautriņas, izklaidēties.
  • No vienas puses, alkohols, kas varētu tur būt pieejams, ir riska faktors. No otras puses, iespēja novērtēt – vai tā nav problēma jaunajam draugam/draudzenei.
  • Vienmēr jārēķinās, ka ar tavu jauno paziņu vēlēsies padejot arī kāds cits puisis/meitene. Vai tas šajā attiecību stadijā būtu vajadzīgs?
  • Ja pasākums ievelkas laika ziņā un ir jau vēls, parādās iespēja puisim pavadīt meiteni uz mājām.

Uz kafejnīcu

kafe
  • Ideāla vieta sarunai. Tā ir neitrāla teritorija, turklāt publiska, meitene, piemēram, visticamāk tādēļ jutīsies drošāka un brīvāka. Rodas iespēja runāt zem četrām acīm: tête-à-tête, netraucēti izrunāt jebkuru tēmu.
  • Jautājums ir atklāts, vai puisim būtu jāpiedāvā izmaksāt kādu cienastu. Uzaicinātājam jārēķinās, ka uzaicinātais tā to būs sapratis, tātad jārēķinās ar dubultiem izdevumiem. Taču iespējams arī vienoties, ka katrs maksā par sevi. Meitene varētu uztvert to, ka puisis taisās samaksāt par abiem, kā zināmu soli tuvākām attiecībām un neatkarības zaudēšanu (it kā paliekot viņam parādā). Tāpēc jārēķinās ar to, ka piedāvājums izmaksāt var tikt noraidīts. Latvijas attiecību kultūrā parasti nav ierasts, ka meitene izmaksā puisim. Ja tāda situācija tomēr izveidojas, tad jārēķinās, ka zēns to varētu uztvert kā pazemojumu.
  • Svarīga nozīme ir tieši kafejnīcas izvēlei, interjeram, gaisotnei, arī dārdzībai, jo dažās pat kafija vai tēja var izmaksāt visai daudz. Tāpēc pirms uzaicināšanas par to īpaši jāpārliecinās. Nav vērts bojāt tikšanos ar situāciju, kad nav naudas ar ko samaksāt rēķinu.

Pie draugiem ciemos

Pie draugiem ciemos, uz ballīti pie kāda no draugiem
torte
  • Doma var likties visai pieņemama, ja runa ir par draugiem, ko pazīsti, jo vietās un cilvēkos, ar kuriem esi daudzreiz bijis kopā, pats jutīsies ērti. Taču – vai tāpat būs tavam/tavai jaunajam/jaunajai draugam/draudzenei? Kautrīgāks cilvēks, ievests draugu pulkā, kurā visi pārējie cits citu pazīst jau gadiem, var justies neērti. Viņam/viņai nav zināmi joki, par kuriem pieņemts smieties, ierastais saskarsmes stils, nerakstītie noteikumi utml.
  • No otras puses, citi draugi, ja viņi patiešām ir sirsnīgi un iejūtīgi, var palīdzēt labāk izgaismot tevi pašu. Savukārt tai/tam, kurš/kura pirmo reizi ir šajā draugu pulkā vai ballītē, ir iespējams labāk iepazīt savu jauno paziņu. Draugi ir mūsu spogulis. Ir teiciens: „pasaki, kas ir tavs(i) draugs(i), un es pateikšu, kas esi tu pats!”
  • Pirms iet divatā pie kāda sava drauga uz ballīti, tomēr iepriekš būtu pieklājīgi palūgt atļauju – vai drīkst atvest un iepazīstināt ballītes rīkotāju vai gaviļnieku (jubilāru) ar savu jauno paziņu. Piemēram, dzimšanas dienas svinības var būt rīkotas, rēķinoties ar noteiktu viesu skaitu. Nebūtu pareizi apgrūtināt saimnieku ar viņam pilnīgi svešu viesi.

Ciemos pie vecākiem

Ciemos pie vecākiem, brāļa, māsas, radiem
vecaki
  • Vai otrajā randiņā vest savu jauno paziņu pie vecākiem, ir atkarīgs no tā, cik ļoti viņa vai viņš tev ir iepatikusies/iepaticies. Ja esi pārliecināts/pārliecināta, ka viņš/viņa ir īstais/īstā, tad kāpēc gan ne? Tiesa vispirms ir jānoskaidro uzaicinātā attieksme. Kādam/kādai varbūt liksies, ka vizīte pie vecākiem ir pārāk straujš risinājums situācijā, kad esat tikko iepazinušies un jūsu attiecību nākotne vēl nav skaidra.
  • Dažkārt mēdz gadīties, ka vecāks brālis vai māsa ir īpašas uzticības personas. Iespējams tieši viņi sapratīs situāciju labāk un neuzplīsies ar liekiem jautājumiem. Ja tu vienkārši gribi tuvāk iepazīt savu jauno paziņu, un neesi izšķiries/izšķīrusies par attiecību padziļināšanu, tad ciemošanās pie māsas, brāļa vai kāda tuva radinieka ir labs risinājums. Tā ir laba izeja arī situācijā, ja nav naudas, lai izmaksātu pat kafejnīcu, nemaz nerunājot par kaut ko dārgāku.
  • Jārēķinās, ka dažkārt vecāki var būt pārāk ziņkārīgi vai arī uzskatīt, ka jūsu abu attiecības jau ir gana nopietnas. Tāpēc ieteicams vizīti iepriekš saskaņot un vaļsirdīgi atzīties, ka tas ir tikai otrais randiņš.
  • Ja kopā ar vecākiem dzīvo arī jaunāki brāļi vai māsas, nāksies samierināties ar dažkārt netaktiskiem jautājumiem, ko bērni mēdz uzdot vai nevilšus traucējumiem, mēģinājumiem jūsu jauno paziņu paķircināt utml.
  • Ja tikšanās laiks ieplānots tad, kad citi nav mājās, tomēr par to būtu jāinformē pārējie, lai izvairītos no pārpratumiem. Un, protams, tas jāpasaka arī jūsu jaunajam draugam/draudzenei.

Noskatīties sporta spēli

sports
  • Viss atkarīgs no jaunā paziņas interesēm. Ja izrādās, ka jūs abi esat viena sporta veida vai pat vienas komandas „fani”, tad tas ir lielisks veids kā darīt kopā to, ko līdz šim darījāt katrs atsevišķi.
  • Tas var būt jauks brīvā laika pavadīšanas veids, taču jārēķinās, ka nekādas nopietnas sarunas sporta spēles laikā nebūs iespējamas. Pirmkārt, būs jāseko līdzi spēles gaitai. Otrkārt, dinamisku sporta veidu (futbola, hokeja, basketbola utml.) fani parasti rada tādu troksni, kas izslēdz jebkuru klusāku sarunu. Būs iespējams vien skaļi sakliegties. Vai tas ir otrā randiņa mērķis?
  • Pats galvenais: pārliecināties vai jaunais/jaunā paziņa tiešām būs apmierināta ar šādu uzaicinājumu. Pat ja ir iegūtas ekskluzīvas biļetes uz „gadsimta maču”, tas vien negarantē, ka šāds piedāvājums liksies labs attiecību turpināšanai jaunajai paziņai.
  • Ideja uzaicināt uz sporta spēli kā otrā randiņa vietu visdrīzāk var ienākt prātā puisim. Meitenei tad būtu jāizsver vai „fanošana” par šo sporta veidu un komandu viņai ir pieņemama, jo visticamāk tā ir šī puiša nopietna aizraušanās, kas veido daļu no viņa ikdienas un brīvā laika. No vienas puses, atsakot viņam, tas var sagādāt smagu vilšanos, bet, no otras puses, ja lielais sports un „fanošana” tevi neinteresē, tad labāk likt viņam par to noprast jau pašā attiecību sākumā.

Uz operu, teātri, kino, koncertu

opera
  • Laba doma, ja gaumes sakrīt. Tāpēc vispirms būtu jānoskaidro, vai iecerētā izrāde (filma) jau nav redzēta. Vai nolūkotajā koncertā atskaņotā mūzika ir pieņemama? Būtu apgrūtinoši cilvēku, kuram kāds mūzikas stils nepatīk, veselu koncertu pakļaut ciešanām … Tiešs jautājums, šo problēmu viegli atrisinātu. Taču tad var zust pārsteiguma moments.
  • Ja doma ir iepriecināt un pārsteigt – uzdāvinot jau nopirktas biļetes, tad ieteicams iepriekš aplinkus sarunā vismaz aptuveni noskaidrot, ko par konkrēto autoru, mūzikas stilu, filmu, režiju vai, piemēram, opermūziku vispār, domā viņš vai viņa.
  • Jāuzmanās arī no konkrētām mākslas darba interpretācijām. Visai pazīstama autora teātra izrāde vai opera var izrādīties pilnīgi citāda, moderna, pat šokējoša, atkarībā no režisora radošajām iecerēm.
  • Teātra un īpaši operas vai baleta izrādes apmeklējums prasa atbilstošu sagatavošanos. Tas nozīmē arī piemērota apģērba izvēli. Nebūtu slikti kaut ko uzzināt par konkrēto autoru (komponistu, dramaturgu, režisoru), lai varētu pilnvērtīgi izprast mākslinieciskās ieceres un kompetenti tās apspriest sarunā. Tas pat būtu īpaši vēlams šāda apmeklējuma iniciatoram.
  • Paveras iespējas demonstrēt arī savu erudīciju un inteliģenci, apburt sarunas partneri ar zināšanām, arī ar izturēšanās prasmi. Piemēram, puisis var nopirkt meitenei koncerta vai izrādes programmas bukletu, palīdzēt atrast un iekārtoties norādītajā vietā, starpbrīdī aizvest uz kafejnīcu vai pastaigāties apspriežot ēkas interjeru, izrādi, izpildījumu, pēc izrādes vai koncerta pavadīt līdz mājām utt. Savukārt meitene var uzvilkt žilbinošu kleitu, kurpes, izvēlēties interesantu frizūru, demonstrēt eleganci – kā arī sarunā atklāt savas zināšanas un gaumi.
  • Parasti mūzika, teātris vai kino atraisa cilvēka emocijas, rada pārdzīvojumu, kurā daloties var labi iepazīt jaunā paziņas gaumi, uzskatus, raksturu, inteliģenci, uzvedību.

Ekskursijā, pārgājienā

Ekskursijā, pārgājienā, uz muzeju, uz citu pilsētu
ekskursija
  • Ekskursija vai pārgājiens izrauj no ikdienas rutīnas. Šādās reizēs mēdz atklāties arī cilvēka raksturs, dažkārt arī izgaismojas trūkumi. Būtiskākais, ka ir gana daudz laika, lai iepazītos, dalītos grūtībās un iegūtu kopīgus iespaidus.
  • Gatavojot šādu piedāvājumu jānoskaidro, vai pieņemams ir ekskursijai (pārgājienam) paredzētais laiks. Tikpat svarīga ir kompānija, ar kuru kopā paredzēts doties. Ekskursija iespējama arī divatā, piemēram, uz kādu Latvijas pilsētu, īpaši, ja tajā notiek kāds festivāls, svētki vai koncerts. Turpretī pārgājiens divatā ar pirms tam tikai vienu reizi sastaptu paziņu, nebūtu pārāk prātīgs piedāvājums. To visticamāk meitene noraidīs, ja iniciators būs puisis.
  • Ja paredzēts vairāku dienu izbraukums, savlaicīgi jāplāno nakts mājas vai viesnīca. Pieklājīgi būtu rezervēt atsevišķus numuriņus. Ja ekskursija paredzēta lielākā kompānijā, tad savlaicīgi jāpārliecinās, vai ieplānota vieta arī jūsu uzaicinātajai paziņai.
  • Gan ekskursijā, gan jo īpaši pārgājienā, ir lieliskas iespējas demonstrēt savu attieksmi, palīdzēt grūtībās, ja nepieciešams, apspriest pieņemamāko maršrutu utml. Tāpēc ieteicams iepriekš papētīt vietas, uz kurām dodaties, lai vajadzības gadījumā varētu uzņemties gida pienākumus un pastāstīt ko interesantu.
  • Muzejs varētu būt piemērota vieta otrajam randiņam, ja abi neesat vienaldzīgi pret senatnes valdzinājumu. Turklāt muzejos parasti nav daudz cilvēku, paveras iespēja pabūt divatā. Muzeji ir vietas, kur mazāka iespēja saskrieties ar nevēlamiem paziņām. Nelielas izmaksas.

Laivu braucienā, ceļojumā

laivas
  • Laivu brauciens parasti ilgst vairākas dienas un tas ir labs veids kā iepazīt cilvēku grūtībās. Tradicionāli tas ir kolektīvs pasākums, tāpēc jārēķinās ar citiem braucējiem. Lai gan laivā parasti vieta ir tikai diviem, svarīgi ir saprast, kas tie būs par cilvēkiem – citās laivās.
  • Laivu brauciens savlaicīgi jāplāno! Diez vai tas būs iespējams tūlīt pēc pirmās iepazīšanās. Citādi ir ar ekskluzīvu ceļojumu uz citu valsti, piemēram, ziemas sezonā – uz dienvidiem. Kārdinājums var būt pietiekami liels, lai jaunais draugs/draudzene tam piekristu. Taču tādā gadījumā jārēķinās, ka piedāvājums tiek pieņemts ne jau uzaicinātāja vai šīs iespējas izgādātāja dēļ, bet gan paša ceļojuma pēc. Taču arī šajā gadījumā tiek iegūta iespēja ilgstoši atrasties kopā ar jauno paziņu.
  • Ilgāks laiks, ko iespējams pavadīt kopā, piemēram, braucot ar kuģi, satuvina cilvēkus. Pilnā mērā var izpētīt viens otra īpašības un saprast, kā tālāk veidot attiecības vai varbūt tās savlaicīgi pārtraukt.
  • Ir milzums tehnisku detaļu un šķēršļu. Laivu brauciena gadījumā problēmas būs saistītas ar inventāru, ilgāku ceļojumu savukārt jāsaskaņo ar darbiem un/vai mācībām.

Meklēt kopīgu hobiju

Kā meklēt kopīgu vaļasprieku (hobiju)?
hobijs
  • Brīvā laika pavadīšana aizņem lielu daļu no mūsdienu cilvēka dzīves. Iegūstot partneri šajā jomā, faktiski ir iedibināts labs pamats draudzībai uz ilgāku laiku, varbūt pat visam mūžam. Tāpēc svarīgi ir noskaidrot kopīgās intereses, lai tad meklētu konkrētos veidus kā tās īstenot.
  • Šeit, protams, nederēs jebkurš sporta veids vai individuāli treniņi (piemēram, balss attīstīšana pie vokālā pedagoga). Grūti arī iedomāties, ka izšūšanas pulciņš interesētu kādu puisi vai bokss – meiteni. Lai gan tādi gadījumi nav izslēgti, tomēr tie būs ārkārtīgi reti.
  • Ne viss, kas aizauj pašu, patiks arī otram. Turklāt, nebūtu slikti, ja piedāvājums jaunajai paziņai nodarboties ar kādu sev patīkamu hobiju, izrādītos arī veselīgs. Diez vai ir prātīgi vēl vienu cilvēku ievilkt datorspēļu vai citu azarta veidu pasaulē. Turpretī visai tālredzīgi būtu meklēt tādu kopīgu hobiju, kas dotu iespēju attīstīties abiem fiziski (piemēram, peldēšana, teniss, burāšana) vai garīgi (piemēram, teātra spēle, kopīga muzicēšana, pētniecība utml.). Nebūtu nekāds brīnums, ja meitene, piemēram, uzaicinātu puisi, ja viņam ir muzikālā dzirde, dziedāt viņas izraudzītajā korī.
  • Meklējot kopīgu vaļasprieku, jābūt pietiekami smalkjūtīgiem vienam pret otru, lai vēlme būt kopā, neatrautu no kāda cita vaļasprieka vai darba, ka vēlāk šāda rīcība būtu jānožēlo. Tā, piemēram, puisis – tiecoties izpatikt viņam simpātiskai meitenei, abu iecerētā vaļasprieka dēļ varētu pieņemt lēmumu pamest darbu vai mācības, kas galu galā atstātu nelabvēlīgu ietekmi uz viņa attīstību, karjeru, nākotni. Šādus pārpratumus savlaicīgi jānoskaidro un jānovērš.
  • Kopīgs vaļasprieks gan satuvina cilvēkus, gan arī palīdz būt radošiem, neapnikt viens otram. Tas var pat izraisīt sacensību abu starpā. Te nu jāuzmanās no pārspīlējumiem, nežēlīgas konkurences, vēlmes uzvarēt vai būt pārākam par katru cenu un tamlīdzīgi (gudri būtu šad tad piekāpties, lai neaizvainotu vai neaizbaidītu jauno paziņu). Taču tas var kļūt arī par papildus argumentu, lai uzturētu draudzīgas attiecības, kas galu galā var novest pie abpusējas mīlestības.

Padomi no portāla „Es pati” – meitenēm!

Vēl dažas vietas randiņam ziemā:
Kalns
kalns

Precīzāk, kalns, uz kura slēpo vai šļūc ar dēli. Visas pretenzijas šoreiz labāk atstāj mājās. Tas baltais, kas klāj pļavas, druvas un ezerus, pie mums parādās vien dažas reizes gadā, tāpēc grēks būtu to neizmantot. Tev nav jābūt snovborda čempionei vai rūdītai slēpotājai. Parasti tur ir iespējas izvēlēties arī alternatīvākus transporta līdzekļus – ragavas vai riepu kameras. Ieguvumi principā tādi paši, kā no slidošanas. Varbūt mazliet lielāks traumatisma risks, bet vai tad tas jūs nobiedēs?

Slidotava
ice-skating-date

Atsauc atmiņā virkni romantisku filmu un sapratīsi, ka tā ir randiņu klasika, piedevām gandrīz nekas nevar noiet griezi. Pirmkārt, slidošana ir tas pats, kas deja. Vijīgas kustības (gadās gan arī savādākas), pieskārieni un piesārtuši vaigi, turklāt, ja izrādīsies, ka puisis nav nasks uz dejošanu, tad slidot visticamāk viņš mācēs. Otrkārt, tev nebūs jāsūkstās par randiņam ziedoto aerobikas treniņu. Svaigā gaisa deva un fiziska slodze ar uzviju kompensēs pēc slidošanas maltītē uzņemtās kalorijas. Treškārt, tev nebūs jāuztraucas par neveikla klusuma iestāšanos, tam vienkārši nebūs laika.

Zooloģiskais dārzs
zoo_r

Viens no labākajiem risinājumiem randiņam. Pirmkārt, lai klīstu pa zooloģisko dārzu, nevienam no jums nav nepieciešamas īpašas prasmes, kādas mazliet tomēr noderētu slidošanas gadījumā. Otrkārt, neskaitot politiķus, vairums ir gandrīz aizmirsuši par tādas vietas eksistenci, īpaši jau ziemā, tāpēc tas varētu būt patīkams pārsteigums gan tev, gan viņam. Treškārt, kuram gan nepatīk mieloties ar cukurvati un vērot pērtiķus, kā arī vērot tos, kuri mielojas ar cukurvati un vēro pērtiķus? Nobeigumā kāds piesardzīgs minējums. Iespējams, ka šajā gadalaikā vērojamo dzīvnieku daudzums būs samērā ierobežots, tāpat arī apmeklētāju nebūs daudz. Tā īsti gan nevar saprast – tas ir labi vai slikti?

Vai un kā attiecības padziļināt?

Iepazīšanās mums bija pavisam neplānota (bieži cilvēki iet uz klubu dejot ar mērķi – iepazīties, mūsu gadījumā tā bija pavisam neplānota vizīte uz klubu). Tajā dienā es svinēju savu vārda dienu pie draudzenes mājās. Uz rīta pusi viņa vēlējās satikt savu paziņu deju klubā un mēs abas tad, kad visa nakts dzīve jau gāja uz beigām, iegājām klubā. Tas bija pustukšs. Tā kā mana kolēģē nesatika savu paziņu, izlēmām padejot vienas pašas.

Manuprāt, iepazīšanās procesā ir svarīgi, lai cilvēks justos brīvi, bet, lai mērķtiecīgi nemeklētu iepazīšanos. Tad viss veidojas organiskāk un cilvēki atklājas tādi, kādi viņi patiesībā ir, neko netēlojot un nepiepušķojot. Tad nu, lūk – dancojām un sadancojām ar vienu puisi. Bija jautri. Iepazīstoties, devu nepatiesu vārdu, jo nebiju plānojusi iepazīties. Teicu, ka mani sauc Eva un esmu topošā latviešu valodas skolotāja. Kad uz beigām puiša interese likās īsta, tad atzinos, ka mani nesauc Eva, bet liku, lai viņš uzmin, kā mani sauc, jo man vārda diena ir pēc 2 dienām. Puisis piezvanīja uz izziņu numuru 118 un uzzināja, ka tajā datumā ir 3 vārdi. Tad viņš uzreiz uzminēja – kā mani sauc. Iespējams, šādi pārsteiguma momenti liek mums pievērst pastiprinātu uzmanību sakritībai, kādai augstākai varai vai nejaušībai.

Pēc tam, kad ballīte beidzās, puisis piedāvāja pavadīt mani līdz taksometram. Bija auksts novembra vakars. Ejot ārā noskaidrojām, ka mums abiem patīk slidot, sagribējām vakaru pagarināt aizejot uz Līvu laukuma āra slidotavu. Kad aizgājām, protams, plkst, 5os no rīta tas bija slēgts. Devāmies lēnā pastaigā un aizgājām līdz Laimas pulkstenim, kur iespējams paņemt taksometru. Tā nu mēs abi stāvējām pie Laimas pulksteņa, viņš apskāva mani, jo ārā bija vēss. Viss likās skaisti un romantiski. Kad pēkšņi garām nāk tāds kā students vai ielu muzikants ar ģitāru pār plecu un viegli uzdzied: “Tās acis, tās acis, es aizmirst nespēju…” Mēs pasmaidījām un tajā atkal bija kaut kas burvīgs, neikdienišķs. Šajā momentā man nebija svarīgi ar ko viņš nodarbojas, kāda ir viņa profesija vai izglītība, bet bija tāda emocionāla sajūta, drošība un patiesa ieinteresētība, nevis tīri seksuālas tieksmes, kā varbūt ir citos gadījumos, kad iepazīstas klubos.

Nākamā dienā puisis atsūtīja īsziņu, kas atmodināja piedzīvotās brīnišķīgās emocijas. Īsziņas teksts bija: “Tās acis, tās acis, es aizmirst nespēju”. Otrais randiņš bija, kad puisis uzaicināja mani uz sava drauga dzimšanas dienas ballīti – pēc pāris dienām kādā privāti noīrētā klubā. Es izlēmu, ka aizbraukšu un vēlreiz pārliecināšos, vai man šis puisis vispār patīk. Turklāt tā bija iespēja viņu pārbaudīt. Sarunājām, ka viņš atbrauks man uz centru pakaļ. Kad ieraudzīju, ka puisis ir satraucies, tas likās tik patiesi un mīļi. Vakara gaitā, man bija svarīgi noskaidrot vai viņš vairāk atpūtīsies ar saviem draugiem, vai veltīs laiku man. Man par pārsteigumu, viņš visu vakaru no manis neatgāja ne soli, lai arī kompānija bija tikai viņa tuvi draugi un paziņas. Sarunas pārsteidza ar saturu, un uzmanība, ko viņš izrādīja, bija glaimojoša. Pēc tam sarunājām piepildīt mūsu pirmā randiņa vēlmi –paslidot. Trešajā randiņā devāmies uz Lido centru slidot. Galvenais jau, ka mums abiem atklājās kopīga bērnības kaislība uz slidošanu un slēpošanu. Tas, kā viņš nedaudz neveikli un bikli izrādīja man uzmanību un lika sajust savas simpātijas, ļāva man pārliecināties, ka šis cilvēks ir neviltots, īsts. Neveiklums šādās situācijās ir pat vēlams, tas liecina, ka tas, kas notiek, ir patiesi.

Es neieteiktu iet nepazīstamiem cilvēkiem otrajā randiņā uz kino, jo ir ļoti jāizvērtē kāda ir filma – ja tajā ir romantiskas vai erotiskas ainas, tad viena no pusēm var pārprast randiņa nolūkus. Otrkārt filmas laikā nav iespējams parunāt un tas veicina neveikluma sajūtu pēc kino, jo jūs esat nosēdējuši pusotras stundas blakus nesarunājoties. Kino apmeklējums varētu būt trešajā randiņā. Tas pats attiecas uz teātri un operu, lai gan starpbrīži parasti dod iespēju parunāt un vairāk savstarpēji iepazīties.

Mēs ar Aivaru gājām ceturtajā tikšanās reizē uz tējas namiņu, jo ārā bija auksts. Joprojām ziema. Tas likās romantiski – pasēdēt spilvenos sveču gaismā, malkot tēju un runāt. Aivars uzaicināja mani Jauno gadu sagaidīt pie savas ģimenes (vienu mēnesi pēc iepazīšanās), kas likās diezgan dīvaini (jo tik ātri), bet tai pašā laikā lika justies, ka viss ir nopietni.

Domāju, ka meitenei ir svarīgi, ja puisis izdara ko negaidītu un īpašu, tikai viņai. Tas noteikti atstāj iespaidu. Tāpēc puisim ir svarīgi noskaidrot, kādas ir meitenes intereses, no tā izejot arī izlemt, kurp iet nākamajā randiņā. Tas meitenei parāda, ka puisis ir klausījies, ko viņa stāsta un kas viņai patīk.

(Šobrīd Elita un Aivars ir precējušies, viņiem jau piedzimušas divas meitas)

— Elitas (vārds mainīts) un Aivara (vārds mainīts) stāsts

Kā ir, ja attiecības starp puisi un meiteni veidojas jau skolā? Par to var palasīt intervijā ar skolotāju, kura stāsta par savu pieredzi šajā jomā: šeit

Kā rīkoties strīdā?

Vai vispār iespējams izvairīties no strīdiem?

kaki01kaki02

Nesaprašanās, uzskatu dažādība un arī strīdi ir VISU cilvēka attiecību neatņemami pavadoņi. Tas ir tikai normāli, ka katram ir savs viedoklis par dažādiem dzīves jautājumiem un problēmu risinājumiem. Svarīgākais ir nevis tas, ka ir atšķirīgi viedokļi, bet tas – kā tos pareizi izteikt, lai neapvainotu otru, lai nelielas nesaprašanās nepāraugtu nepārtrauktos strīdos par katru sīkumu. Galvenais – ko darīt, lai strīdos nebūtu naida…

1) Tātad vispirms jāspēj savs viedoklis pateikt mierīgi. Nereaģēt uz sev nepieņemamiem izteikumiem spontāni! Nepacelt balsi! Tas ir grūti, jo dažkārt šķiet, ka tevi labāk sapratīs un izdosies pārliecināt otru, ja runāsi skaļāk. Tā ir kļūda! Lai tevi sadzirdētu un labāk izprastu, ieteicams tieši otrādi – runāt klusāk un lēnāk. Tas iedarbojas daudz labāk. Turklāt cilvēks, kurš ir spiests ieklausīties, vienlaikus arī sāks domāt, meklēs argumentus. Galvenais, lai viedokļu izteikšana būtu argumentēta.

2) Katram gribas, lai viss notiktu pēc viņa prāta. Attiecībās, it sevišķi to sākuma stadijā, ļoti svarīgi ir apgūt prasmi arī piekāpties. Pat, ja šķiet, ka tev ir taisnība. Taču jāizvairās no situācijas, ka viens no partneriem tikai piekāpjas, bet otrs vienmēr panāk savu. Panākot piekāpšanos vienā jautājumā, jādod iespēju – citā situācijā pieņemt otra partnera piedāvājumu.

3) Domu apmaiņa un dažādība nozīmē to, ka jūs viens otram neesat vienaldzīgi, ka katram jums ir ko teikt, ir savas domas. Ir taču svarīgi meklēt radošus problēmu risinājumus! Tāpēc vaļsirdīga saruna par jebkuru, pat pašu sāpīgāko jautājumu, ir labākais veids kā mazināt spriedzi attiecībās. Bet vaļsirdīga saruna nozīmē ar spēju ieklausīties un prasmi glabāt noslēpumus.

4) Ja kāds izpauž viņam uzticētu noslēpumu, it īpaši personiskajās vai intīmajās attiecībās, tad jārēķinās, ka draudzība izjuks. Ne visu vajag un drīkst piedot! Ja kāds jūs apvaino atkārtoti un smagi, vai pazemo, tad šādām attiecībām nav nākotnes. Tās ieteicams pēc iespējas ātrāk pārtraukt! Necieņa pret otru, cinisms un vēlme uzkundzēties vai pazemot nav nejauša rīcība, bet visticamāk – jau izveidojies netikums. Šādam cilvēkam var palīdzēt vienīgi pilnīgi un galīgi pārtraucot jebkādus sakarus. Varbūt no tā tiks izdarīti secinājumi un nākamreiz iepazīstoties ar citu cilvēku tādam/tādai būs mācība.

5) Spēka lietošana, kautiņš, sevis vai otra fiziska ietekmēšana ir absolūti nepieņemamas attiecību formas. Tās jāpārtrauc momentā, jau pirmajā reizē, ja kaut kas tāds notiek. Ja tevi fiziski aizskar un sit vai draud izvarot – ir jāsauc pēc palīdzības bez jebkādas kautrēšanās vai pie pirmās izdevības jābēg. Dažkārt – kā spiediena izdarīšana veids savas gribas panākšanai – var tikt izmantoti draudi sevi sakropļot vai pat izdarīt pašnāvību. Tāda uzvedība ir jānoraida principā. Un vienīgais veids, kā šādu netikumu labot, ir – pārtraukt attiecības. Ja ir aizdomas, ka draudi ir pamatoti, tad ieteicams izsaukt atbilstošu dienestu, jo šādam cilvēkam var būt psihiskas problēmas. Tās visticamāk nevarēs atrisināt tikai ar sarunām, pierunāšanu vai piekāpšanos.

Sandras (vārds mainīts) viedoklis:

Strīdi ir parasta lieta, protams, normas robežās. Strīdi liecina par to, ka vienai no pusēm vai abiem ir kaut kas sakrājies, kas kādu laiku ir bijis noklusēts. Strīdos svarīgi ir saklausīt, kas tieši ir šī strīda īstais iemesls, no kā tas veidojies. Bieži vien strīda pamatā ir kāds pārpratums. To atrisināt ir viegli. Bet varbūt ir kāds pārdzīvojums, ko otra puse nav pamanījusi? Uzskatu, ka daudzi strīdi attiecību partneru starpā rodas uzmanības trūkuma dēļ. Strīds veicina to, ka tu tiec pamanīts un tavs viedoklis beidzot tiek uzklausīts. Samierināšanās process savukārt paceļ emocijas citā līmenī. Nereti pēc strīda gaisotne attiecībās izveidojas labāka nekā pirms tam. Strīda laikā un pēc tam atkal vari saprast, ka neesi otrai pusei vienaldzīgs vai vienaldzīga.

Strīdi rodas arī atšķirīgu uzskatu dēļ. Svarīgi ir saprast, ka katram ir tiesības uz savu viedokli un vajag mēģināt to uzklausīt uz saprast. Bet tas nenozīmē, ka tādēļ vien ir jāmaina savi uzskati, ja tam nepiekrīti.

Daudzi strīdi veidojas tādēļ, ka viena no pusēm jūt, ka ir uzņēmusies vairāk pienākumu nekā otra, un izveidojusies nevienlīdzība. Dažkārt tā mēdz vienkārši sagadīties, bet citkārt tas, kurš jūtas pārslogots, ir pats pie tā vainīgs, jo uzņēmies vairāk – nekā spēja izdarīt.

Attiecībās ir svarīgs līdzsvars. Abām pusēm ir jāpavada laiks kvalitatīvi kopā, katru dienu jāpasaka kāds mīļš vai uzmundrinošs vārds vai vienkārši jāapskauj. Tāpat pārim jāvienojas par naudas jautājumiem, kas biezi vien ir daudzu strīdu pamatā. Kurš – ko pirks vai izmaksās.

Māra (vārds mainīts) padoms strīdos

Ir grūti noteikt vienu šablonu kā rīkoties strīda situācijā, jo cilvēki ir dažādi. Es ieteiktu meklēt kompromisu, jo uzskatu, ka visu var izrunāt, ja vien grib. Vecumā 16 -20 gadu jaunieši parasti domā, ka ir pieauguši, bet nav. Viņi uzsver visiem, cik viņi ir lieli un patstāvīgi. Veidojas tāda kā pārspīlētas brīvības jeb visatļautība izjūta – tāpēc arī strīdi, jo katrs taču var darīt un teikt ko grib, viņš taču ir jau pieaudzis!

Domāju, ka strīda situācijā iesaistītajiem vajadzētu ieiet vienā telpā un nonākt pie secinājuma, kāpēc strīds ir iesācies, kur ir iemesls un kā to labot. Vismaz es tā risinu strīdus (man gan strīdu nav pārāk bieži).

Un otrs ir tas, ka cilvēkiem ir jāsaprot, ka pateiktu vārdu atpakaļ paņemt nevar un izdarītu rīcību par neesošu pārvērst ne tik. Ja kāds kādu ir apvainojis vai nodarījis pāri, arī tad cilvēkā paliek emocionāla rēta, kuru diemžēl dzēst nav iespējams vai katrā ziņā tas ir ļoti grūti. Tāpēc ir jādomā, ko runā un dara. Tāpat arī nevajag pieņemt lēmumus, kad esam ļoti priecīgi vai arī dusmīgi, jo šādā stāvoklī mēs, cilvēki, neviens neesam objektīvi.

Kā zināt vai tā ir mana meitene/puisis?

Vienkāršākā atbilde: uzticēties savas sirds balsij, intuīcijai. Reliģiozi cilvēki šādos gadījumos lūdz Dievu, un tikai pēc dziļas lūgšanas vai meditācijas pieņem lēmumu. Var arī pastāstīt par savām šaubām pašiem tuvākajiem cilvēkiem: vecākiem, brālim/māsai, tuvākajam draugam/draudzenei. Ticīgajam tāds var izrādīties garīgais skolotājs.

Šī svarīgā izšķiršanās tomēr ir paša rokās. Cilvēki, kuri nepaļaujas uz intuīciju, parasti tad apsver visus par un pret. Taču jāatceras, ka mēs iemīlam citu cilvēku ne jau viņa labo īpašību dēļ, bet tādēļ, ka pieņemam viņu visu, tāds kāds viņš ir. Turklāt šobrīd.

padoms Atceries to, ka šo cilvēku pārveidot nav tavos spēkos. Tu nedrīksti cerēt, ka kaut ko varēsi viņā uzlabot vai izmainīt. Kaut ko mainīt, protams, var, bet – tikai viņš pats, un, ja tas liksies svarīgi viņam. Tāpēc izvērtē uzreiz visu to, kas nepatīk, jo visticamāk – ar to būs jāsadzīvo. NEKAD nepaļaujies uz kaut kādu brīnumu, ka tās īpašības, kas neliekas jaukas, būs jebkad iespējams novērst. Vēl jo vairāk, ja tā jau ir kāda atkarība (alkohols, azartspēles, narkotikas). Bet tikpat labi tas varētu būt neparasts runīgums jeb pļāpīgums vai gluži otrādi mazrunība, ātras dusmas, neiecietība vai sīkumainība, pedantisms, kas tev iespējams vienmēr „krīt uz nerviem”. Vai gluži otrādi – izklaidība, nevērība, netīrība, haotiskums, kas var kļūt nepanesami.

Tātad vajadzētu pajautāt sev – vai ar šo cilvēku es varēšu nodzīvot mūžu, vai varēsim sadzīvot – neapnīkot viens otram?

Atcerēsimies, ka cilvēks ir gan ķermenis, gan apziņa (dvēsele). Svarīgi ir gan viens, gan otrs. Garīgā radniecība, sapratne, iejūtība, drosme, temperaments, uzskati – tie raksturo personības garīgo dimensiju. Taču arī ķermeniskā tuvība ir būtiska. Turklāt cilvēku raksturo ne tikai vizuālais izskats, bet arī gaita, viņa ķermeņa dabīgā smarža, balss tembrs. Tas viss kopā veido cilvēka personību. Tāpēc būtiski ir noskaidrot kopveseluma iespaidu. Kas ir tas, kas tevi piesaista šim cilvēkam?

Tomēr nav iespējams izskaidrot un arī izkalkulēt pilnīgi visu. Kāpēc mums kāds iepatīkas vai mēs iepatīkamies citiem – tik un tā paliek noslēpums.

Tas, kuram traucē trūkumi nevar sacīt, ka viņš mīl.Kalderons de la Barka

brīdinājums Ko šādā šaubu un neziņas situācijā nevajadzētu darīt?

Nevajadzētu tik svarīgu izvēli uzticēt zīlēšanai vai astroloģijai. Derētu padomāt vai ir vērts šajā jautājumā vērsties nevis pie savas sirdsapziņas, pie tuvākajiem cilvēkiem, bet pie apšaubāmas okultās prakses. Kāpēc savu nākotni pakļaut zvaigžņu stāvokļu mīklainajiem skaidrojumiem vai zīlnieka manipulācijām? Tas nozīmētu atzīt savu vājumu, to, ka nevēlies būt savas dzīves noteicējs. Kur slēpjas astroloģijas prognožu jēga? Mūs, protams, ietekmē divi debess ķermeņi, proti, Saule un Mēness, jo viens no tiem ir milzīgs un otrs samērā tuvu Zemeslodei. Taču visu pārējo debess ķermeņu attālums līdz Zemei ir tik liels, ka to masas ietekme uz cilvēku ir tikpat neliela, kā mobilā tālruņa, ja kāds to turētu no cilvēka pa gabalu rokās. Turklāt astroloģija jau nepēta un neņem vērā zvaigžņu fizikālo ietekmi (masu, elektromagnētisko starojumu u.tml.) uz cilvēkiem un uz Zemi. Runa parasti ir par seno reliģiju dieviem, kuru vārdos nosaukti debess ķermeņi: planētas un zvaigznāji. Tātad pareģojot nākotni pēc Jupitera, Venēras vai zodiaka zīmju ietekmes, astrologs īstenībā runā par šo dievību Jupitera, Venēras un citu īpašībām, to varu pār cilvēkiem. Jārēķinās, ka noticot liktenim, proti, tam, ka pār visu valda iepriekš nolemtība, cilvēks noliedz savu brīvo gribu. Būtībā savu izvēli viņš nodot svešās, nereti savtīgās rokās. It īpaši, ja par zīlēšanas un horoskopa sastādīšanas pakalpojumu jāmaksā. Dīvaini ir tas, ka pēc gadsimtiem ilgas cīņas, lai jaunieši paši varētu noteikt ar ko draudzēties un vēlāk precēties, mūsdienās daži no šīs izvēles brīvības atsakās, nododot to horoskopu vai pareģu ziņā.

Izvēle starp diviem.

Ko darīt, ja vienlaikus patīk divas meitenes vai divi puiši un grūti izšķirties, kurš/kura no viņiem ir īstais/īstā?

ATBILDES: Nesteigties ar lēmumu, bet arī to neievilkt.

Rūpīgi apdomāt, bet galu galā pieņemt lēmumu – nemānīt vienu vai otru. Galu galā dziļākas attiecības veidosies tikai ar vienu no viņiem/viņām. Tātad viens/viena kļūs par īsto, mīlēto. Otrs/otra parasti paliek paziņas statusā. Var kļūt arī par draugu, taču ne vairāk.

Neizvēlēties akli (metot kauliņus, monētu vai kā tamlīdzīgi)! Palīdzēt atkal var saruna ar kādu pavisam tuvu cilvēku, varbūt ar kādu no vecākiem.

Galvenais kritērijs tomēr būs – kuram no viņiem/viņām patīku es pati/pats. Citiem vārdiem sakot: vai simpātijas ir abpusējas? Nav jēgas skriet „ar pieri sienā” un censties iepatikties tam, kurš neko neizjūt pret tevi. Vēl jo vairāk, ja izvēli jāizdara meitenei, būtu muļķīgi uzmākties jeb kā saka „kārties kaklā” tādam, kuram esi vienaldzīga, vai kurš noskatījis pavisam citu meiteni, un traucēt viņu attiecībās. Konkurence, strīdi un greizsirdība ir paši sliktākie padomdevēji izvēlē.

Kāds varētu pajautāt arī: bet ko darīt, ja patīk uzreiz trīs?

ATBILDE: Tad visticamāk līdz nopietnām attiecībām vēl neesi izaudzis/izaugusi. Patīkami var šķist daudzi cilvēki un pat simpātiski, taču tie nekad nekļūs pa īstam tuvi, tikai tamdēļ, ka ar kādu gadījumu, situāciju, īpašību vai izskatu ir iespriedušies atmiņā. Turklāt sadalīt uzmanību visiem tik un tā nebūs iespējams. Tie, kuri šādi mēģinājuši dzīvot, parasti mūža beigās jūtas iztukšoti un zaudējuši visas daudzās iespējas. Jo paviršām attiecībām parasti nav nākotnes, tās notrulina, nedod piepildījumu. Cilvēks izkaisa sevi, zaudē dzīves gadus. Cilvēces pieredze liecina, ka tuvās un dziļās attiecībās mēs varam būt vislabāk ar vienu cilvēku.

Turklāt ko nozīmē – patīk? Kādam var patikt, piemēram, divi automobiļi? Taču kāds ir mērķis? Vai tikai pabraukāties ar vienu un otru, vai arī uzņemties atbildību, riskēt paņemt un kopt to. Bet runa ir par attiecībām un par cilvēkiem nevis par automobiļiem. Cilvēki nav lietas. Automobilis cilvēkam var piederēt, bet cilvēks nav prece, viņš nevar piederēt nevienam. Viņš vai viņa nav objekts, kas apmierina kāda iegribas, bet gan persona, kurai ir sava cieņa. Mīlestība ir tad, ja esi gatavs ziedot kādas savas vajadzības un ērtības, otra labā.

Problēma, kas ir šādi izvirzītu jautājumu pamatā – kas tad ir īsta mīlestība? Kā to izprast, raksturot?

Kas ir patiesa mīlestība?

Populārā estrādes dziedātāja Britnija Spīrsa savā dziesmā lūdz: “Salavecīti, atnes man patiesu mīlestību!”

Taču, ko īsti nozīmē pats vārds ‘mīlestība’?

Harijs Tumans, vēsturnieks: Sengrieķu valodā ir vairāki vārdi, ar kuriem apzīmē dažādus mīlestības veidus.

  • Pirmais vārds ir eross, ar kuru parasti saprot fizisko pievilcību un dzimummīlestību. Puisim iepatīkas meitene un viņā mostas erotiskas jūtas. Šīs jūtas ir normāla laulības sastāvdaļa, jo tā noved pie attiecībām, kuru rezultātā rodas bērni. Ja puisim meitene nepatiks, viņš viņu nekad neprecēs.
  • Otrs vārds – philia – apzīmē draudzīgu mīlestību. Tā ir sadarbības mīlestība. Ja mēs kaut ko kopā darām, tad mēs sadarbojamies un atbalstām viens otru. Philia nozīmē arī mīlestību cieņu, piemēram, pret vecākiem.
  • Trešais vārds agapē nozīmē beznosacījumu mīlestību, arī līdzcietīgu ziedojošos mīlestību. Mēs pieņemam un mīlam otru tādu, kāds viņš ir. Ar šādu mīlestību mūs mīl vecāki. Kad mēs bijām pavisam mazi, vecāki mūs uzturēja, apģērba, sargāja, negaidot neko pretī.

Laimīgās puiša un meitenes attiecībās, vēlāk vīra un sievas laulībā, ir vajadzīgi visi trīs šie mīlestības veidi, un katrs no tiem ir svarīgs.

Kā atšķiras mīlestība no īslaicīgas aizraušanās?

Iemīlēšanās ir emocionāla reakcija, un kā tāda tā visintensīvāk norisinās pusaudžu gados un jaunībā. Pieredze rāda, ka šī iemīlēšanās var būt gan īsta [mīlestība], gan arī tikai ļoti sakāpināta, bet pārejoša aizraušanās. Dažas pazīmes, kas palīdzes saskatīt atšķirības starp šiem diviem izjūtu veidiem:

Patiesa mīlestība..

  • ..spēj pārvarēt laika pārbaudi, bet aizraušanās ir tikai īslaicīga un parejoša.
  • .. spēj pārvarēt atšķirtības pārbaudi. Kad apstākļu sakritības dēļ pārim ir jābūt šķirtam nedēļām, vai pat mēnešiem ilgi, viņu mīlestība turpinās un pieaug, bet aizraušanās gadījumā pievilcība izzūd, tiklīdz abi tiek šķirti viens no otra.
  • .. sev līdzi nes pozitīvus rezultātus – augstākus sasniegumus mācībās vai darbā utt., turpretī vienkārša aizraušanās drīzāk saistīta ar zemākiem sasniegumiem vai pat negatīviem rezultātiem.
  • .. veicina cieņu vienam pret otru, ja runājam par attiecību fizisko pusi, bet aizraušanās parasti ātri vien pārvēršas tikai par seksuālām attiecībām.
  • .. apzinās realitāti, partnera vājās un stiprās puses, turpretī aizraušanās ir akla un tai trūkt līdzsvarotu spriešanas spēju.
  • .. pārsvarā iegūst ģimenes un draugu atbalstu, turpretī ar aizraušanos parasti tā nenotiek.
— No grāmatas „Kopā uz mūžu!” (Autori: Dr. Hulians Melgosa un Anete D. Melgosa)